jfn
06 اسفند 1401 - 10:15

میزان بارش‌ها در قزوین نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد کاهش داشته است

قزوین- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: بارش‌ها در قزوین با ۳۳ درصد کاهش از ۱۳۸.۶ میلی‌متر در سال گذشته به ۹۲.۶ میلی‌متر در سال جاری رسیده است.

منصور ستوده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به میزان خشک‌سالی استان قزوین باید گفت بارش‌ها نسبت به سال گذشته در این استان تا به این لحظه کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین بیان کرد: میزان بارش در سال جاری ۹۲.۶ میلی‌متر بوده و این در حالی است که سال گذشته این عدد ۱۳۸.۶ میلی‌متر بوده است به این معنا که حدود ۳۳ درصد ما نسبت به سال گذشته با کاهش بارش همراه هستیم اما اگر بخواهیم در درازمدت میزان بارندگی را لحاظ کنیم باید چنین گفت که میزان بارش ۴۱ درصد کاهش داشته است.

وی با تأکید بر اینکه بارش‌های اخیر توانسته بخشی از چالش‌های آبی استان را جبران کند افزود: میزان ایدئال بارش ۳۳۰ میلی‌متر است و ما امیدواریم تا انتهای اسفندماه سال جاری و بهار سال آینده این میزان تا حدودی جبران شود.

این مسئول ابراز کرد: با توجه به چالش آب و کاهش بارش وظایفی بر عهده نهادهایی همچون شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب و فاضلاب است که در این میان شرکت آب و فاضلاب باید با توجه به کاهش آب شرب اقداماتی نظیر لایروبی چاه‌ها، حفر چاه جدید در صورت نیاز و همچنین سایر اقدامات مرتبط با حوزه کاری خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی نیز در این میان با اصلاح الگوی کشت، پرهیز از کشت‌های پر آب، استفاده از آبیاری قطره‌ای یا آبیاری تحت‌فشار به‌عنوان جایگزین روش‌های آبیاری سنتی در کنار برنامه‌ریزی‌های مناسب می‌تواند در راستای کمک به کاهش چالش موجود در حوزه منابع آبی گام بردارد.

این مسئول تشریح کرد: مسئله بارش به دو بخش بارندگی باران و برف تقسیم می‌شود. بارندگی باران در خصوص روان آب‌های مؤثر بوده و رودخانه‌ها می‌توانند از این روان آب‌ها تغذیه کنند اما با بارش برف، برف در ارتفاعات قرارگرفته و با گرمی هوا ذوب می‌شود و با ایجاد سیلاب‌های کوچک وارد رودخانه می‌شود یا به سفره آب‌های زیرزمینی ورود پیداکرده یا وارد آبخوان‌ها می‌شود که البته این فرآیند به‌مرور زمان اتفاق می‌افتد و فرایند برف سنجی با باران دارای معادلاتی است که میزان درصد بارش برف نسبت به باران را لحاظ می‌کند.

وی تصریح کرد: قزوین طی سنوات گذشته بیشترین فشار برداشت آب از سفره آب‌های زیرزمینی را داشته است که در صورت ادامه‌دار شدن این مسئله ما با بحران جدی آب مواجه خواهیم شد.

این مسئول تأکید کرد: طبق برنامه ششم توسعه ما در تلاشیم تا بتوانیم وضعیت آب‌های زیرزمینی را به‌صورت مستمر بهبود ببخشیم و با کنترل و با بستن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، اصلاح شبکه آب و فاضلاب و استفاده از پساب به‌جای آب در صنعت در راستای شرایط بهبود دشت قزوین گام برداریم.

وی در پایان گفت: دشت و آبخوان‌های قزوین نیازمند احیا هستند و ما باید با به‌کارگیری روش‌های نوین بجای روش‌های سنتی و استفاده از برنامه صحیح در راستا این امر حرکت کنیم که البته در این میان توصیه ما مدیریت و مصرف بهینه است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1055365