jfn
18 بهمن 1401 - 12:27

برگزاری جلسه دولت لبنان و تاکید میقاتی بر لزوم انتخاب سریع رئیس جمهور

نجیب میقاتی ضمن تاکید بر لزوم ادامه تشکیل جلسات شورای وزیران اعلام کرد که انتخاب رئیس جمهور نخستین گام برای بازگشت نظم به موسسات کشور و حل بحران‌هاست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت لبنان لبنان روز گذشته به منظور پیگیری حواشی مربوط به زلزله مهیبی که صبح دیروز در ترکیه و سوریه اتفاق افتاده و مناطقی از لبنان را نیز به لرزه درآورد، نشستی اضطراری با کمیته ملی مدیریت بحران و بلایای طبیعی برگزار کرد.

بعد از پایان این نشست میقاتی اعلام کرد که کمیته ملی مدیریت بحران و بلایای طبیعی دستورات لازم را برای پیگیری همه اتفاقات و آماده‌سازی شهروندان برای مقابله با هرگونه وضعیت اضطراری و انجام اقدامات پیشگیرانه صادر کرده است.

نخست‌وزیر دولت موقت لبنان تاکید کرد، «ناصر یاسین» وزیر محیط زیست مکلف شده با مقامات ترکیه که درخواست همکاری در زمینه امدادرسانی داشتند تماس بگیرد و ما در حال بررسی اعزام نیروهای امدادی به این کشور هستیم.

میقاتی همچنین گفت که به دکتر «علی حمیه» وزیر حمل و نقل نیز دستور داده تا با مقامات سوریه به منظور ارائه هرگونه کمک‌های مورد نیاز تماس بگیرد.

وی تاکید کرد، ما بدون هیچ تردیدی در این لحظات سخت کنار برادرانمان خواهیم بود؛ همانطور که آنها همیشه کنار ما بودند.

بعد از پایان جلسه کمیته مذکور، نشست شورای وزیران لبنان برگزار شد و در آن موضوعات و مسائل فوری از جمله پرونده آموزشی لبنانی‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

نجیب میقاتی در این جلسه در واکنش به انتقاد برخی از برگزاری نشست‌های شورای وزیران گفت، زمانی که قانون اساسی درباره پر کردن جای خالی رئیس جمهور توسط دولت صحبت می‌کند این مسئله مربوط به زمانی است که خلأ ریاست‌جمهوری مدت کوتاهی طول بکشد اما در حال حاضر می‌بینیم که این خلأ بسیار طولانی شده و چشم‌اندازی برای پایان آن دیده نمی‌شود.

نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان ادامه داد، ما اکنون در چهارمین ماه خلأ ریاست‌جمهوری هستیم و هم‌زمان با آن در یک واقعیت اقتصادی و مالی و اجتماعی خطرناکی قرار داریم. در سایه این وضعیت انبوهی از مشکلات و پیچیدگی‌ها به وجود آمده که باید برطرف شود و این امر مستلزم تقویت اقدامات و برگزاری جلسات دولت برای یافتن راهکارهای مورد نیاز است.

وی اظهار داشت، ما با روحیه مسئولیت ملی، قانون اساسی و مسئولیت‌پذیری شخصی خود با این واقعیت کشور تعامل می‌کنیم و این غیرمنطقی و غیراخلاقی است که از انجام وظایف خود شانه خالی کنیم. من از همه وزرا می‌خواهم که هنگام نیاز در نشست‌های دولت مشارکت کنند.

میفاتی تاکید کرد، ما هیچ کس را به چالش نمی‌کشیم و اختیارات کسی را سلب نمی‌نماییم، بلکه به مفاد و ماهیت قانون اساسی پایبند هستیم و از آن منحرف نخواهیم شد و عقب‌نشینی نمی‌کنیم. شورای وزیران وظیفه خود را می‌داند و اگر برخی موضوعی را چالش‌برانگیز بدانند ما آماده‌ایم به آن رسیدگی کنیم.

نخست‌وزیر دولت موقت لبنان بار دیگر از همه خواست تا با روحیه مسئولیت‌پذیری ملی و به دور از تنش‌ها و جنجال‌های بیهوده با یکدیگر همکاری کنند و تاکید کرد که ما با چالش‌های بزرگی روبه رو هستیم. اگر دولت به وظیفه خود عمل نکرده و تشکیل جلسه ندهد، کشور آسیب بیشتری در سطوح مختلف می‌بیند.

میقاتی در ادامه به پرونده‌های قضایی حساس همچون انفجار بندر بیروت و فساد مالی در بانک مرکزی لبنان اشاره کرده و گفت، ما در کار قوه قضاییه دخالت نمی‌کنیم اما به فکر تامین امنیت و ثبات مردم هستیم و در صورت لزوم پیگیر این پرونده‌ها خواهیم بودو مردم از صحبت کردن خسته شده‌اند و خواستار راهکاری عملی برای پایان دادن به مشکلات خود هستند.

وی تاکید کرد، امیدواریم که پارلمان بتواند به زودی رئیس جمهور را انتخاب کند؛ چرا که انتخاب رئیس جمهور اولین گام در مسیر بازگشت نظم کامل به کار دولت و نهادهای آن خواهد بود.

درحالی که بازیگران خارجی عرصه لبنان قصد دارند به زودی در پاریس نشستی را درباره این کشور برگزار کنند، منابع آگاه از این روند اعلام کردند که در صورت عدم وجود نشانه‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی درباره توانایی شرکت کنندگان در این اجلاس جهت دستیابی به پیشرفتی در پرونده لبنان، نمی‌توان انتظار زیادی از جلسه مذکور داشت.

در شرایطی که بسیاری در داخل لبنان چشم خود را به اقدامات خارجی برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور دوخته‌اند، یک سیاستمدار ارشد لبنانی که با شماری از مقامات غربی دیدار کرده بود فاش کرد، پرونده لبنان در اولویت غربی‌ها نیست و نه آمریکایی‌ها و نه اروپایی‌ها که خودشان گرفتار پیامدهای ناشی از بحران اوکراین هستند نمی‌توانند به حل بحران‌های لبنان کمک کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024499